به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


پرسش شما: آیا خانم ها می توانند مرجع تقلید شوند؟ اگر خیر، چرا؟

پرسش شما: آیا خانم ها می توانند مرجع تقلید شوند؟ اگر خیر، چرا؟

✅ پاسخ کوتاه:

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید دو واژه را توضیح دهیم. واژه مجتهد و واژه مرجع تقلید. مجتهد کسی است که دارای ملکه اجتهاد است و میتواند احکام را از طریق کتاب و سنت استخراج کند.
اما مرجع تقلید مجتهدی است جامع الشرایط که دیگران میتوانند به نظرات فقهی او عمل کنند و به او مراجعه کنند و او مرجع سوالات انها گردد.
زنان میتوانند مجتهد شوند و اتفاقا شاید زنانی باشند که از تمام مراجع تقلید مرد در اجتهاد قوی تر هم باشند. اما خداوند متعال سمت و منصب مرجع تقلیدی را از زنان برداشته و این تخفیفی است برای انها.
علت این رفع تکلیف این است که زن موجودی لطیف است و مرجعیت کار بسیار بسیار پر زحمتی است. مرجع باید مدام محل مراجعات باشد لذا با ساختار زن و جنس وی سازگاری ندارد.
مثال دیگری که در انی رابطه میتوان اقامه کرد مبحث قضاوت است. زن میتواند در علم قضاوت آنچنان قوی شود که از همه قضات مرد برتر گردد!! اما منصب و پست قضاوت برای زنان وضع نشده است چون با جنس او سازگار نیست. انچیزی که مهم است قوه اجتهاد و علم قضاوت است نه این منصب دنیوی.
منصب و پست ظاهری جز یک تکلیف و وظیفه شرعی دشوار چیزی نیست. شما ببینید حضرت زهرا ام الائمه است که او را حجت الله علی الحجج میگویند. یعنی انطور که امام زمان حجت خدا بر ما است. این زن حجت خدا بر امام زمان است.منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است